Press "Enter" to skip to content

Måned: november 2025

NY VIKTIG BOK FRA JONAS BALS – «SAMMEN BEKJEMPER VI FASCISMEN»

DAGSAKTUELL BOK OM FASCISMENS FARER, OGSÅ I VÅR DEL AV VERDEN

Forfatter og LO-rådgiver Jonas Bals gav i 2023 og 2024 ut bøkene Våre kamper og Kampen fortsetter. Dette var bøker om rasisme og fascisme fra 1865 og frem til våre dager.
Nå har Bals kommet med sin tredje bok om fascismens fremgang, denne gang sett med dagens øyne. I boken finner du inspirasjon til å engasjere deg i kampen for demokrati og menneskerettigheter, mot fascisme og folkemord.

Fascismen er ikke lenger bare et tema for historiebøkene, men har blitt en dagsaktuell politisk utfordring. Hva kan vi gjøre for å stå opp mot de kreftene som tidligere har kastet verden ut i krig og folkemord, og som nå igjen er på frammarsj?
 
Forfatter Jonas Bals viser i boken både hva fascismen var, men også hva den er, med eksempler fra Ukraina og Russland, Palestina og Israel, og ikke minst Donald Trumps USA. I Norge har vi ikke store rasistiske bevegelser eller partier, men også her har vi opplevd terroraksjoner rettet mot unge sosialdemokrater, muslimer og skeive. Og ideer som før hørte til på ytterste høyre fløy, omfavnes nå av stadig flere. 

For å snu denne utviklingen må vi kjenne fascismens historie. Vi ser at antidemokratiske krefter er i fremgang også i land som vi trodde hadde et trygt demokratisk fundament. Denne boken viser hvor viktig det er å stå sammen opp for demokratiet og ha en felles front mot disse kreftene, før de slår rot. Vi har alle et ansvar for å handle og det i tide.

Comments closed

STORT FREMMØTE PÅ PENSJONISTENES MEDLEMSMØTE

ENGASJERTE PENSJONISTER HADDE MENINGER OM DAGENS ELDRESITUASJON

Pensjonistutvalget arrangerte i forrige uke medlemsmøte i Auditoriet i Kunnskapssenteret hvor det deltok 80 av fagforeningens pensjonister.

Kommunaldirektør for Aldring og Mestring, Liv Blom-Stokstad, var invitert og hun holdt et informativt foredrag om: Hvordan mestre livet når vi blir eldre? Hvilke muligheter og utfordringer gir utviklingen med flere aldre og færre yrkesaktive?

Dette var tema som opptok forsamlingen. Pensjonistene hadde mange meninger om dagens situasjon for kommunens eldre. De kom både med innspill på mangler og tiltak til forberedelser. Kommunedirektøren noterte seg de innspillene som kom frem.

Fagforeningen var godt fornøyd med opplegget, hvor Kommunaldirektøren la opp til en dialog med tilhørende. Engasjerte pensjonister var tydelige i sine tilbakemeldinger og disse ble svart opp av  foredragsholderen.

Pensjonistutvalgets leder takket Liv Blom-Stokstad for at hun stilte opp for å fortelle våre pensjonister om eldrelivets muligheter og utfordringer. Det satte også de fremmøte stor pris på. 

Comments closed

NÅ HAR FAGFORBUNDET 10.000 STUDENTMEDLEMMER

REKORDØKNING AV STUDENTMEDLEMMER – SATSINGEN HAR GITT RESULTATER

Fagforbundet hadde i 2018 rundt 5 600 studentmedlemmer. I de siste årene har det vært en solid vekst. Det er Fagforbundet Ung som har stått i spissen for en betydelig satsing på verving av studenter. Nå har de nådd en milepæl på 

Suksessen har kommet gjennom en bred satsing, der man har hatt egne studentkontakter og studentforeninger ute på campuser rundt om i landet.

Som studentmedlem i Fagforbundet får de en veldig god oppfølging. Fagforbundet Ung har tillitsvalgte som hver dag sørger for å gi faglig påfyll. De blir en del av et stort fellesskap og får dermed en ekstra trygghet både under studiene og senere i arbeidslivet.

Dette er stort og viktig. Flere og flere tar økt utdannelse. Skal Fagforbundet vokse må vi også verve studenter. Det er flott at vi nå har tatt opp kampen med profesjonsforbundene. Så er det viktig å gjøre tiltak for å beholde de da de kommer ut i arbeidslivet.

Comments closed

BEKYMRINGSMELDING FRA BARNEHAGENE

ET AV VÅRE MEDLEMMER HAR SENDT OSS EN TYDELIG MELDING OM ARBEIDSFORHOLDENE I BARNEHAGENE

En tidligere tillitsvalgt og nåværende verneombud har sendt oss statusrapport på hvordan arbeidsforholdene for de ansatte er i dagens barnehager her i Bærum kommune. Vedkommende ønsker ikke at navn fremkommer, men fagforeningen er kjent med vedkommende.

Det er ikke noe hyggelig lesing. Beskrivelsene samstemmer med andre henvendelser vi har fått fra barnehageansatte det siste året. Dette er forhold Fagforbundet har tatt opp gjentatte ganger både skriftlig og muntlig. Denne problemstillinger er dermed kjent for ledelsen – uten at det har ført til noen forbedringer.

Innsenders konklusjon er klar. Akutt behov for økt grunnbemanning og flere fagarbeidere i barnehagesektoren. Uansvarlig arbeidsbelastning som også går utover arbeidsmiljøet. Fagforbundet bes ta initiativ til forhandlinger med arbeidsgivere og sektor for å etablere en tydelig plan for økt grunnbemanning – med konkrete mål og tidsrammer.

Fagforeningen vil på ny be om et møte med Kommunalsjefen for barnehagene. Dette med utgangspunkt i denne henvendelsen og alle de andre tilbakemeldingene vi har fått fra barnehagemedlemmene våre. Dette kan ikke fortsette.

Comments closed

FAGFORBUNDETS INNSPILL TIL KOMMUNEBUDSJETTET

FAGFORENINGEN HAR SENDT SINE KOMMENTARER TIL BUDSJETTET SOM VIL FØLGE SAKEN TIL POLITISK BEHANDLING

Etter at Kommunedirektøren har fremlagt sitt forslag til kommunebudsjett, er dette nå til politisk behandling.

Fagforeningen har gjennomgått budsjettforslaget og har hatt ansattperspektivet i fokus. Som tidligere år har vi nå sendt våre innspill til de politiske partiene. Innspillet vil også følge budsjettsaken til de politiske utvalgene og frem til Kommunestyrets budsjettbehandling i desember.

I innspillet her omtaler vi både omstillingen i kommunen, bemanningssituasjonen ute på tjenestestedene og den nedbemanningen som nå pågår. Vi tar opp forslaget om å avslutte seniorordningen fra nyttår og forslaget om å innføre parkeringsavgifter ute ved barnehager og institusjoner. Vi kommenterer også bortfalle av lærlingeplasser.

Vi advarer mot at støtten til videreutdanning for ansatte avvikles og noen steder utsettes, og at ekstra bevilgninger til økt bemanning i barnehagene ikke gjennomføres. Samt at praksisen ved at Eiendom ikke re-ansetter ved avgang ikke kan videreføres.

Så får vi håpe at politikerne tar hensyn til fagforeningens synspunkter og tar det med seg i sitt videre arbeid med budsjettet.

Comments closed