
UNIO TRUER KS MED RETTSAK OM DELTID
Deltidsansatte skal ha overtidsbetaling når de jobber mer enn sin avtalte arbeidstid, mener EU. EU-dommer kan gi deltidsansatte rett til overtidsbetaling for merarbeid. Dette kan få store økonomiske konsekvenser for norske kommuner, dersom EU-dommene fører til at deltidsansatte har rett på overtid for merarbeid, skriver arbeidslivsdirektøren i KS i en pressemelding.
Samtidig truer nå UNIO KS med rettsak om deltid. Nye EU-dommer får konsekvenser for Norge, uttaler UNIO leder Steffen Handal og fortsetter at i dag har mange deltidsansatte ikke krav på overtidsbetaling før de har jobbet like mye som en heltidsansatt, altså det som er alminnelig arbeidstid hos arbeidsgivers virksomhet. Allerede nå varsler altså UNIO en mulig rettssak om overtidsbetaling.
Regjeringen har satt ned en partssammensatt arbeidsgruppe som skal vurdere hvilken betydning dommene kan få for norsk arbeidsliv. Utredningen skal være ferdig innen september 2026. I Sverige har de langt på vei løst dette gjennom tariffavtalene. I Danmark har partene i offentlig sektor blitt enige om at både det prinsipielle og en eventuell etterbetaling skal løses av en voldgiftsdomstol.
UNIO er nok ute i tidligste laget, men det er viktig at alle forbundene nå er på ballen. Det er riktignok enklere i Sverige og Danmark, som er medlem av EU, men Norge har lange tradisjoner med å implementere EU-direktiver i norsk lovverk. En slik avgjørelse her bør kunne treffes tidligere enn det regjeringen legger opp til.
