Press "Enter" to skip to content

Måned: januar 2025

JULEFEST FOR FLYKTNINGENE

FAGFORENINGEN VAR MEDARRANGØR FOR HYGGELIG JULETILSTELNING FOR FLYKTNINGENE.

Sammen med Flyktningkontoret arrangerte også i fjor fagforeningen en juletilstelning for flyktningene i Bærum kommune. Fagforeningen bevilget 15.000 kroner til julefesten.

Tilstellingen ble holdt dagen før jul. Foruten flyktningene, var også frivillige samarbeidspartnerne invitert. Det var stort tilslutning – rundt 200 deltagere som selv hadde med mat, noe som gjorde at det ble et internasjonalt koldtbord. Deltagerne underholdt også med sang og dans fra sine hjemland. Det var underholdning fra mange forskjellige kulturer.

Mange hadde barna med seg og disse satte spesielt pris på at julenissen kom på besøk og det ble godteposer til alle. Det var stor stemning og deltagerne gav utrykk for at denne sammenkomsten hadde vært en herlig førjulsstund.

Fagforeningen synes det er fint å kunne bidra til at flyktningene får en hyggelig start på julefeiringen. Et bidrag som har vært en gjenganger i mange år.

Comments closed

KOMMUNALDIREKTØR FIKK «HEMMELIG» MILLION-ETTERLØNN

SA OPP SIN STILLING, FIKK ETTERLØNN SOM KOSTET BÆRUM KOMMUNE NÆRMERE 1,2 MILLIONER KRONER

Kommunaldirektør Bente Herdlevær sa opp sin stilling i Bærum kommune høsten 2022. Hun hadde da inngått en avtale med kommunen, som ga henne tre måneders oppsigelsestid uten arbeidsplikt og deretter ni måneders etterlønn. Kommunen opplyser til Børsen Dagbladet at avtalen har kostet nærmere 1,2 millioner kroner.

Det er Dagbladet som har «gravd» opp saken og omtaler den i en stor reportasje på nettet i dag. Dette etter at avisen har fått innsyn i sluttavtalen.

Avtalen er stemplet «unntatt offentlighet». I den står det at kommunaldirektøren «ønsker at innholdet i denne avtalen skal være konfidensiell» og at kommunen «godtar dette så langt det er i tråd med offentlighetsloven og andre lovpålagte forpliktelser». Det er det ikke, skriver Dagbladet.

Fagforeningens tidligere leder Bjørn M Johnsen er blitt intervjuet av Dagbladet, og er tydelig på at det er en uting at det inngås avtaler som offentlighet ikke blir gjort kjent med. Hvis kommunen skal kaste penger etter folk, er det jammen mange andre de kunne kastet penger etter, sier Johnsen til avisen.

Sett opp mot kommunens økonomiske situasjon, virker en slik etterlønnsavtale, som koster 1,2 millioner, helt uvirkelig. Samtidig kan det ikke være slik at kommunen betaler folk for å slutte, slik denne reportasjen gir inntrykk av. En ting bør være klart – slike avtaler til en toppleder kan ikke holdes hemmelig.  

Comments closed

STABEKK HELSEHUS AVVIKLES I 2025

I GÅR VEDTOK POLITIKERNE AT STABEKK HELSEHUS SKAL NEDLEGGES I LØPET AV INNEVÆRENDE ÅR.

Som kjent vedtok flertallspartiene i budsjettbehandlingen i Kommunestyret å nedlegge både Gullhaug sykehjem og Belset omsorgsboliger. Her er prosessen med kartlegging og omplassering av de ansatte allerede i gang.

I går var det «spikeren i kista» for Stabekk helsehus. Da vedtok sektorutvalget Aldring og Mestring å avvikle også dette helsehuset. Her skal all drift være avsluttet i løpet av 2025. Også her må alle ansatte nå omplasseres.

Dette medfører at når disse tre pleieinstitusjoner nå avvikles blir kommunens pleieplasser redusert med hele 171 plasser. Det er allerede annonsert at flere nedleggelser vil komme, og da står en avdeling på Stabekktunet for tur.

Med den betydelige økningen av eldre som vil komme i det neste tiåret, kan det ikke være forsvarlig med en slik nedbygging av pleieinstitusjoner som det nå legges opp til. Selv om eldre bor lenger hjemme, vil mange før eller siden ha behov for en institusjonsplass. Vil de få det med de kuttene som nå foretas? Det spørsmålet bør også politikerne stille seg.

Comments closed

HUSK FAGFORBUNDETS ÅRSMØTE

ÅRSMØTE HOLDES PÅ THON HOTEL SANDVIKA TIRSDAG 28. JANUAR

Husk å melde dere på fagforeningens årsmøte som holdes på Thon hotell i Sandvika tirsdag 28. januar kl 18.00. Utenom de vedtektsfestede saker, blir det både servering og underholdning.

Grunnet serveringen ønskes påmelding innen 23. januar. Påmelding gjøres enten via skjema i linken nedenfor eller på email fagforbundetbaerum@gmail.com

Comments closed

VINTERUTGAVE AV FAGNYTT

 

Nå skal alle fagforeningens medlemmer ha fått vinterens medlemsblad i postkassen. Skulle andre ønske å stå på abonnementlisten er det bare å ta kontakt med kontoret.

 

Det er også mulig å lese denne utgaven på nett her…

Comments closed

RIMI HAGEN GIR REKORDBELØP TIL HØYRESIDENS VALGKAMP

STEIN ERIK HAGEN GIR 14 MILLIONER TIL HØYREPARTIENE

Milliardæren Stein Erik Hagen bekrefter ovenfor VG, en rekordstor partistøtte til høyrepartiene. Av millionbeløpene Hagenfamiliens selskap Canica gir i valgkampstøtte foran stortingsvalget 8. september, går 5 millioner til Høyre og 7 millioner til Fremskrittspartiet. Det er det største beløpet Hagen-familien har gitt i valgkampstøtte.

Hagen var blant de første som flyttet formuen til Sveits. Det skjedde i 2009 da hans datter Caroline og hennes familie flyttet dit. Han gikk den gang kraftig ut mot formueskatten de rike må betale i Norge og har fortsatt å angripe den. Hagen-familien har for lengst flyttet mesteparten av familieformuen til Sveits. Flyttingen medfører nå at de hverken betaler formuesskatt eller annen personlig skatt til Norge.

Han opplyser til VG at han gir alle millionene fordi han ønsker en borgerlig regjering og gjentar at noe av det mest urettferdige i Norge er formuesskatten. På spørsmål om han skal stemme Frp eller Høyre svarer han:  Det må jeg se på når det nærmer seg. Jeg har jo stemt Høyre i alle år. 

Statsminister Jonas Gahr Støre sier til VG at Hagen tar feil og fortsetter «Dersom den blir kuttet slik Høyre sier de skal, får de én prosent rikeste i Norge over 80 prosent av gevinsten, og Hagen kan flytte hjem uten å betale skatt på aksjeformuen sin. I så fall blir Stein Erik Hagen en av flere pengesterke givere som gir noen millioner for å få tilbake milliarder, uten krav eller bevis på noe annet enn at det vil gi de som har mye formue fra før, enda høyere formue»

Nå sitter Hagen og hans likesindige i Sveits og ikke betaler skatt til Norge. Landet som gjorde dem til milliardærer. Her i landet er vi oppvokst med at vi bidrar etter evne. Dette er noe milliardærene ikke vil være med på. Ikke noe spleiselag her, nei. La de bare bli sittende i Sveits.

Som takk for milliongaven forventer Stein Erik Hagen tydeligvis at en borgerlig regjering sløyfer formueskatten. Da er det tid for «payback». Men det kan unngås. Det er viktig at fagbevegelsen mobiliserer foran stortingsvalget.

Comments closed

NYE SATSER FOR BILGODTGJØRELSE

ØKER SATSENE FOR DIETT OG KJØREGODTGJØRELSE I 2025

Særavtalen for reiser for statens ansatte reforhandles hvert år, og justerer satsene for ulike dekninger for de ansatte.

Bærum kommune bruker statens satser som bilgodtgjørelser for de ansatte som bruker bil i tjenesten. Fra 2025 øker satsen til 5 kroner pr kilometer. Det er en minimal økning fra den satser på 4,90 som det har vært tidligere.

For kostgodtgjørelse på reiser utover 6 timer blir det også en liten økning.

Fagforeningen mener at dagens km sats lenge har vært for lav, sett i lys av dagens kostnadsbilde for bruk av egen bil. Her burde det blitt en betydelig økning.

Comments closed

FAGFORBUNDETS VEGGKALENDER 2025

BESTILL VEGGKALENDER FOR OPPSLAG PÅ DITT TJENESTESTED

Fagforbundets veggkalender 2025 er i A1 størrelse. Den kan bestilles av alle medlemmer. Fagforbundet sender den direkte til deg og den er gratis, også frakten betales av forbundet. Den er også å finne i A3 størrelse. Den er fin å ha i tillegg til de digitale kalenderne.

Kalenderen kan henges opp på tjenestestedene. Det er en oversiktlig kalender som vil bidra til å synliggjøre Fagforbundet. Den kan du bestille direkte i forbundet eller til fagforeningskontoret som da sender en fellesbestilling til forbundet sentralt.

Fagforeningen ønsker at flest mulig tjenestesteder får en veggkalender opp på oppslagstavlen.

Comments closed

FAGFORENINGEN BEVILGET 10.000 KRONER TIL VARMESTUA

ÅRSMØTET BEVILGET MIDLER FOR JULEGAVER TIL VARMESTUAS BRUKERE

Fagforeningen sendte også i år en hyggelig julehilsen til Frelsesarmeens varmestue etter at årsmøtet hadde bevilget kr 10.000.- til Varmestua. Pengene skulle brukes for julegaver til brukerne. Samtidig brakte vi som tidligere over marsipankaker og konfekt til jule- og nyttårs sammenkomstene.  

Frelsesarmeens Varmestua var våre naboer i mange år, og vi har fortsatt å holde kontakt etter at de flyttet til nye lokaler.

Varmestua gjør en imponerende innsats for lokale brukere og fagforeningen synes det er fint å kunne være med å bidra ved spesielle anledninger.

Comments closed